Pavasaris sode: nuo ko pradėti ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį pradedant tvarkyti?

by Dovilė Mažuknaitė

Pavasariui atėjus ir sušilus orui atsiranda puikus momentas apsidairyti po turimą sklypą ir atlikti būtiniausius darbus. Norime su Jumis pasidalinti patarimais ir įžvalgomis, nuo ko reikėtų pradėti, ką atlikti ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Vienas svarbiausių dalykų pradedant sklypo tvarkymo darbus - planavimas, idėjos, kaip viską reikėtų įgyvendinti. Reikėtų įvertinti problemiškiausias vietas, kurios užims daugiausiai laiko ir reikalaus didesnių pastangų.

Pats pirmas darbas, kuris turėtų būti padarytas, tai senų lapų, žolės, šakų ir kitų žalių atliekų sugrėbimas, išvežimas. Neskubėkite to daryti tik nutirpus sniegui, verčiau palaukite, kol žemė taps sausesnė ir bus paprasčiau susitvarkyti. Šias atliekas nesunkiai galima kompostuoti, jų deginti nereikėtų.

Vertėtų apžiūrėti medžius, krūmus, vaismedžius, ar jie nėra pažeisti po žiemos. Jeigu reikia, augalus apgenėkite, tai reikėtų daryti dar prieš prasiskleidžiant pumpurams su specialiomis  žirklėmis ar pjūklu. Būtina pašalinti sausas, senas, sergančias, lūžusias šakas, silpnas ataugas.

Peržiūrėkite takelius, sodo aikšteles, tvoreles, galbūt kažkurie sodo elementai reikalauja restauravimo, remonto. Nepamirškite sode esančių vandens vamzdžių, tvenkinių, fontanėlių - jie taip pat reikalauja kruopštaus išvalymo, nes po žiemos gali būti užkišti lapais, šakelėmis, žole. Taip pat, pavasarį rekomenduojama pasitikrinti, ar gerai veikia laistymo sistema, ar nereikia jos tvarkyti, keisti. Atkreipkite dėmesį, ar tvarkinga yra elektros instaliacija.

Sodindami naujus augalus pastebėkite, kokia žemė vyrauja Jūsų sklype. Jeigu žemės grumstas rankose lengvai subyra, tuomet ji smėlinga. Jeigu rankose lieka grumstas, tuomet ji molinga. Pasirinkdami, kokius augalus ir medžius sodinti sklype, į tai reikėtų atsižvelgti. Stebėkite vyraujantį vėją - augalus geriau sodinti užuovėjoje. Stebėkite, kur pavasarį susidaro didesnės balos - galbūt tose vietose reikėtų pagerinti arba nurūgštinti gruntą. Pastebėkite vietas, kur laikosi šešėlis - pagal tai susidarykite planą, kaip turėtų atrodyti augalų išdėstymas.

Dažnai mes savo aplinkoje norime pasodinti visko ir daug, bet reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad medžiai ir krūmai turėtų būti sodinami pakankamai toli vienas nuo kito, nes augdami jie reikalauja erdvės, kad galėtų plėstis. Vaismedžius reikėtų sodinti bent 5 metrus vienas nuo kito, kad jiems užtektų erdvės ir saulės.

Svarbu - nepamirškite naikinti daugiamečių piktžolių, samanų, kad jos neįsivyrautų.

Prisiminkite, kad retai tvarkyti aplinką yra brangiau, nei nuolat ją prižiūrint. Taip pat, nesodinkite augalų “bet kokioje” dirvoje. Negenėkite medžių be jokių saugos priemonių. Pasiklauskite, kaip naudoti iš kaimyno pasiskolintus įrankius arba paprašykite pagalbos, kas geriau geba tuo įrankiu naudotis.

Tikimės, kad šie patarimai šiek tiek palengvins darbus ir padės susiplanuoti viską tinkamai!