Sklypo apželdinimas: kaip planuoti?

by Dovilė Mažuknaitė

Savo svajonių sodybą pirmiausiai kuriame mintyse, o kaip džiaugiamės galėdami viską įgyvendinti! Gėlėms, gėlynams, medžiams, krūmams sklypuose dažniausiai skiriamos išskirtinės, labiausiai matomos vietos, tad pasidaliname patarimais, kaip reikėtų planuoti ir komponuoti.

Pirmiausiai nusistatykite funkcines sklypo zonas, pagal kurias galėtumėte derinti augalų augimo vietas: įvažiavimai, funkciniai takai/takeliai, apšvietimas, laistymo sistemos, dirbtinių telkinių vietos, mažoji architektūra ir kt.

Išlaikykite augalų kompozicijų vientisumą - sodinkite didesnes vienarūšių augalų grupes, atkartokite jas. Stenkitės kompozicinius derinius sukurti panašius į natūralių augaviečių - apsidairykite aplinkui, pažiūrėkite, kokius augalus augina kaimynai. 

Kontrasto principu remkitės, kai norite paįvairinti sklypo detales, paryškinti jų skirtumus, pavyzdžiui, šalia aukštų augalų sodinkite žemesnius, kiliminius.

Derinkite kontrastą ir niuansą, tad atkreipkite dėmesį į lajų formą ir tankumą, lapų dydį ir formą, šakojimąsi tipą, žiedų išsidėstymą, spalvą ir žydėjimo laiką, žievės spalvą ir faktūrą.

Spalvų gama sode kuriama pagal kontrasto arba vienos spalvos atspalvių derinimo principus. Raudona, oranžinė, geltona, rausva yra šiltos spalvos ir kelia džiaugsmo, žvalumo pojūtį. Šaltos spalvos - mėlyna, ruda, žalia, violetinė, juoda - ramina, padeda susikaupti.

Šviesių lajų, pilkšvais, sidabriškais lapais ar spygliais medžiai ir krūmai, susodinti sklypo pakraščiuose, optiškai praplės erdvę, suteiks aplinkos gilumo įspūdį. Jei tos pačios spalvos lapais krūmelius ar gėles sodinsite arti stebėjimo vietos, jie optiškai priartės.

Šviesos iš šešėlių kaita sodui suteiks išraiškingumo ir žaismingumo įvairiu paros metu. Sodo akcentai neturėtų būti arti vienas kito ir jų neturėtų būti per daug. 

Visada pagalvokite apie savo poreikius - sklypas gali būti mažas ir jums gali visai nereikėti gėlynų, takų, medžių ar krūmų, bet jeigu toks poreikis yra, labai svarbu kuo geriau susidaryti planą, kaip viskas turėtų atrodyti, kad tokiu sodu būtų patogu “naudotis”.

Sėkmės darbuose!