Vejos įrengimas: kaip prižiūrėti naujai įrengtą veją, kad ji džiugintų visus metus?

by Dovilė Mažuknaitė

Vejos - tai skoningai įrengtos ir gerai prižiūrimos dekoratyvinių varpinių žolių.

Tokios vejos yra tankios, smulkialapės, turi būti pakankamai dažnai pjaunamos, reguliariai tręšiamos, laistomos. Pavasaris yra palankus metas, norint įsirengti naują veją, tad dalijamės įžvalgomis, kaip veją prižiūrėti po įrengimo, kad ji liktų graži ir būtų pasiektas geriausias rezultatas.

Vienas svarbiausių naujos vejos priežiūros aspektų yra sudarytas optimalus laistymo sistemos planas, jos įrengimas ir geras veikimas.

Pavasarį dirvoje drėgmės pakaks tikrai neilgam, vėliau yra būtina laistymo sistema, kad darbas nenueitų perniek ir galėtume Jums suteikti garantiją, jog veja bus gerai sudygusi, tvarkinga ir žalia.

Sužėlusią veją rekomenduojama kruopščiai prižiūrėti. Vejos išvaizdumas labai priklauso nuo pjovimo dažnumo ir aukščio. Pirmą kartą veją turėtų nupjauti veją įrengę meistrai (tai garantuoja, kad darbas yra atliktas gerai), ji paliekama šiek tiek aukštesnė, bet vėliau veją pjaunant patiems reikėtų laikytis nuoseklumo - mažinti aukštį po truputį iki idealaus 3-4 cm aukščio. Tuomet žolė negauna didelio streso ir gerai auga.

Atkreipkite dėmesį į pjovimo dažnumą.

Nepalankiomis sąlygomis žolės auga lėtai, todėl prieš pjovimą įvertinkite žolės aukštį. Neverta dažnai pjauti silpnai augančios vejos. Nupjautą žolę reikėtų surinkti nuo vejos, tačiau kartais galima ją iš čia pat paskleisti. Jei nupjauta žolė surenkama, lėčiau formuojasi velėnos veltinis, veja neiššunta dėl paskleistos žolės, mažiau serga ir pati veja gražesnė, tačiau išnešamos maisto medžiagos. Paskleistas žolynas per karščius veją apsaugo  nuo kaitros ir sulaiko maisto medžiagas, tačiau mažinamas dekoratyvumas.

Žolę pjaukite esant sausam orui.

Veją pjaukite atsižvelgdami į žolių augimo greitį, paprastai kas savaitę. Gerai prižiūrimos vejos per sezoną tręšiamos 3-4 kartus. Pirmą kartą - balandžio mėnesį, paskutinį kartą - baigiantis rugpjūčiui.

Blogai prižiūrimose vejose dažnai atsiranda samanų. Jos mėgsta augti pavėsingose, drėgnose, per žemai pjaunamose vejose, rūgščioje ir mažai trąšioje dirvoje. Tinkamai įvertinkite šiuos veiksnius ir samanas galima išnaikinti. Geležis naikina samanas, o azotas skatina žoles augti, todėl naudokite trąšų mišinius, kur yra šių elementų.

Taip pat, vienas iš svarbiausių pavasario pradžios ir vasaros pabaigos darbų yra vejų skarifikavimas ir vėdinimas (aeravimas). Esant suslėgtai žemei, sutrinka maisto medžiagų ir deguonies apykaita, todėl veja sunkiai atsinaujina. Atlikus skarifikavimą ir aeravimą pagerėja medžiagų apykaita, dirvožemio struktūra ir mikroorganizmų veikla.

Tikimės, kad šie patarimai Jums padės išlaikyti savąją veją sveiką, žalią ir gražią visus metus! 

Jei planuojate įsirengti veją - pagelbėsime.