Vejos problemos: gelbėti ar įrenginėti naujai?

by Dovilė Mažuknaitė

Turbūt dažnai užduodate sau klausimą, kai matote nusilpusią, išretėjusią veją - ar padės atnaujinimas? O galbūt reikėtų įrengti naujai? Galima laukti, kol veja galbūt atsigaus pati natūraliai arba imtis veiksmų patiems.

Dažniausiai pastebimi neigiami pasikeitimai: matomos išsausėjusios vejos dėmės, išretėjimai ar išvešėjusios samanos.

Išsausėję, rudi apskritai vejoje gali būti gyvūnėlių darbas, tad jeigu jūs patys ar kaimynai turi augintinių, tikėtina, kad jie mėgsta tose vietose atlikti gamtinius reikalus. Tokiu atveju reikėtų augintinius išmokyti ten neiti, o žolę galima paprasčiausiai atsėti.

Jeigu matote, kad veja dideliame plote retėja, atsiranda tušti ploteliai, vadinasi, ji skursta - negauna reikiamos priežiūros. Tad pagrindiniai veiksniai, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį:

Tinkamas laistymas - jeigu nėra tinkamos laistymo sistemos, laistant patiems daug vandens išliejate, bet daug jo ir prarandama. Kur kas geriau veikia laistymo sistema, kuri gali veikti ir naktį, vanduo neišgaruoja ir gerai pasiskirsto po visą laistomą plotą, taip pat yra laistoma pastoviai ir mažesnėmis dozėmis, vanduo palaipsniui įsigeria. Laistant patiems veja negauna tiek drėgmės, kiek jai iš tikrųjų reikia.

Pakankamas tręšimas - žolės šaknys yra labiau paviršiuje, tad jos sunkiai pasiekia dirvožemyje esančias maisto medžiagas - reikalinga pagalba. Reikalingos kompleksinės trąšos, kurios galėtų padėti visapusiškai atsigauti vejai, ypatingai pavasarį. Rinkitės trąšas, kuriose yra azoto, kalio, fosforo ir kitų mikroelementų.

Reguliarus vejos pjovimas - svarbu veją pjauti kas tam tikrą laiką (pvz., kas savaitę), tuomet veja gali prisitaikyti prie nustatyto pjovimo aukščio. Priklausomai nuo to, kas kiek laiko pjaunama veja, keičiasi ir žolių sudėtis. Jeigu pjausite skirtingai, išsiderins vejos “sistema”.

Palikus veją “pačiai atsigauti” negalime tikėtis pamatyti gražų vaizdą, tad teks imtis veiksmų.

Jeigu veja išretėjusi: gali būti sutrypta, suplukta dirva, kurią būtina aeruoti ir po to patręšti. Taip pat gali būti, kad jūsų sklype vyrauja smėlis ar priesmėlis - vanduo greitai išplauna reikalingas medžiagas ir greit išgaruoja drėgmė, tad šiuo atveju būtina laistymo sistema. Abiem atvejais vejos gelbėjimas efektyviausias pavasarį, bet svarbu, kad ir toliau sistemingai prižiūrėtumėte.

Dar viena problema gali būti samanota veja, bet tai jau šeimininko pasirinkimas, ar jas naikinti, ar ne. Samanas galima naikinti specialiomis trąšomis geležies pagrindu. Jos paruduoja, tad reikėtų jas sugrėbti ir likusiuose tuščiuose ploteliuose atsėti žolę. Samanos linkusios atsirasti drėgnose, pavėsingose vietose, tad pamąstykite, ar nevertėtų atsisakyti vejos tokiose vietose.

Samanos juk taip pat gali būti gražios? 🤗🌿